w sprawie ustalenia zasad wynagradzania dyrektorów samorządowych instytucji kultury Miasta Kolno.
ZARZĄDZENIE NR 10/14
Burmistrza Miasta Kolno
z dnia 23 grudnia 2014 roku
w sprawie ustalenia zasad wynagradzania dyrektorów samorządowych instytucji kultury Miasta Kolno.
Na podstawie art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U.z 2013 r. poz. 594, poz. 645, poz. 1318; z 2014 poz. 379, poz. 1072), art. 5, 6, 10 i 11 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagrodzeniach osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 254), art. 31d ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406) oraz § 3, 4, 5, 6 i 7 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 3 października 2012 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury (Dz. U. poz. 1105) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Wynagrodzenie miesięczne dyrektora samorządowej instytucji kultury Miasta Kolno, tj.:
1) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie;
2) Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Kolnie;
ustalane jest przez Burmistrza Miasta.
§ 2.
1. Dyrektor samorządowej instytucji kultury otrzymuje wynagrodzenie miesięczne brutto w zależności od wykształcenia, kwalifikacji zawodowych, dorobku naukowego oraz artystycznego, rodzaju wykonywanej pracy, z uwzględnieniem jej ilości i jakości oraz charakteru i wielkości zarządzanej instytucji;
2. Miesięczne wynagrodzenie dyrektora samorządowej instytucji kultury składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego;
2) dodatku za wieloletnią pracę;
3) dodatku funkcyjnego.
3. Dyrektorowi samorządowej instytucji kultury może być przyznany dodatek specjalny m.in. za okresowe zwiększenie obowiązków służbowych, powierzenie dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności, wykonywanie pracy w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Dodatek specjalny wypłacany jest za okres wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany. Dodatek wypłacany jest w ramach posiadanych w instytucji środków na wynagrodzenia w kwocie nie przekraczającej 40% wynagrodzenia zasadniczego dyrektora.
§ 3.
1. Maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego dyrektora samorządowej instytucji kultury nie może przekroczyć kwoty 6 000 zł.
2. Dyrektorowi samorządowej instytucji kultury przysługuje dodatek za wieloletnią pracę w wysokości wynoszącej po 5 latach pracy 5% miesięcznego wynagrodzenie zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
3. Dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
4. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednie, zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli na podstawie przepisów odrębnych podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
5. W związku z kierowaniem jednostką dyrektorowi samorządowej instytucji kultury przysługuje dodatek funkcyjny, w wysokości nie przekraczającej 50% wynagrodzenia zasadniczego.
§ 4.
1. Dyrektorowi samorządowej instytucji kultury przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej wysokości:
1) 75% wynagrodzenia zasadniczego – po 20 latach pracy;
2) 100% wynagrodzenia zasadniczego – po 25 latach pracy;
3) 150% wynagrodzenia zasadniczego – po 30 latach pracy;
4) 200% wynagrodzenia zasadniczego – po 35 latach pracy;
5) 300% wynagrodzenia zasadniczego – po 40 latach pracy.
2. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem dyrektora na rentę inwalidzką
z tytułu niezdolności do pracy lub na emeryturę dyrektor, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
§ 5.
1. Dyrektor samorządowej instytucji kultury może otrzymać nagrodę za szczególne osiągnięcia w pracy, zwaną dalej „nagrodą roczną”. Nagroda roczna ma charakter uznaniowy. Burmistrz Miasta może przyznać nagrodę roczną w zależności od osiągniętych wyników finansowych i stopnia organizacji zadań, jeżeli dyrektor:
1) zrealizował zadania i cele ujęte w planie działalności na dany rok;
2) terminowo regulował zobowiązania o charakterze publiczno-prawnym;
3) pełnił swoją funkcję przez cały rok budżetowy i w tym okresie nie naruszył swoich obowiązków pracowniczych, nie rozwiązano z nim umowy o pracę z jego winy, albo nie odwołano go z funkcji z przyczyn stanowiących podstawę do rozwiązania umowy o pracę przez wypowiedzenie z winy pracownika;
4) gospodarował środkami dotacji w sposób celowy, oszczędny i zgodny z prawem.
2. Dyrektorowi samorządowej instytucji kultury, który nie przepracował całego roku budżetowego, może być przyznana nagroda roczna w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, w przypadku:
1) rozwiązania stosunku pracy w związku z:
a) wygaśnięciem umowy o pracę zawartej na czas określony,
b) przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
c) przejściem na emeryturę,
d) przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
e) likwidacją jednostki lub jej reorganizacją;
2) wygaśnięciem stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.
3. Decyzję o przyznaniu i wysokości nagrody rocznej podejmuje Burmistrz Miasta. Informacja o przyznaniu nagrody rocznej przekazywana jest dyrektorom instytucji kultury na piśmie.
4. Wysokość nagrody rocznej nie może przekroczyć przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego dyrektora samorządowej instytucji kultury w roku poprzedzającym przyznanie nagrody rocznej.
5. Dyrektorowi instytucji kultury nie przysługuje roszczenie o przyznanie nagrody rocznej.
§ 6.
1. Dyrektorowi samorządowej instytucji kultury przysługuje prawo do odprawy pieniężnej w razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy w wysokości:
1) 100% wynagrodzenia miesięcznego – po przepracowaniu nie więcej niż 15 lat;
2) 200% wynagrodzenia miesięcznego – po przepracowaniu co najmniej 15 lat;
3) 300% wynagrodzenia miesięcznego – po przepracowaniu co najmniej 20 lat.
2. Odprawę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
3. Okresy pracy i inne okresy uprawniające do odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy ustalaniu okresów uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę.
4. Dyrektor samorządowej instytucji kultury, który otrzymał odprawę nie może ponownie nabyć do niej prawa.
5. W razie jednoczesnego pozostawania w więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy, od którego zależy wysokość odprawy, wlicza się jeden z tych okresów.
6. Dyrektor samorządowej instytucji kultury obowiązany jest udokumentować swoje prawo do odprawy, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
7. Odprawa jest wypłacana w terminie wynagrodzenia.
§ 7.
Wypłata wynagrodzenia następuje ze środków własnych instytucji, w sposób uregulowany w przepisach o wynagradzaniu, obowiązujących w instytucji.
§ 8.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem zastosowanie ma ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).
§ 9.
Nadzór nad przestrzeganiem niniejszego zarządzenia powierzam Sekretarzowi Miasta Kolno.
§ 10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podania go do wiadomości dyrektorom instytucji kultury wymienionych w § 1 niniejszego zarządzenia z mocą obowiązującą od dnia 7 stycznia 2015 r.
Burmistrz Miasta Kolno
Andrzej Duda
Metryka strony